איך בונים קורות חיים? ג'וב נינג'ה עוזר.

כתיבת קורות חיים מקצועיים ומותאמים למשרה המבוקשת מהווה שלב קריטי בתהליך חיפוש העבודה. מעסיקים המחפשים עובדים, ומשתמשים בשירותינו לגיוס עובדים מקבלים במשרות מסוימות, כ 300 ואפילו 500 קורות חיים לכל משרה מבוקשת. לכן, רכזי כח האדם והמגייסים מקדישים בין כמה שניות לבין כמה דקות לבחינת קורות חיים של הפונים בעקבות מודעות דרושים ומחליטים תוך כמה שניות האם לזמן את העובד לראיון עבודה אם לאו.
קורות החיים שלכם חייבים להיות מצוינים! עליהם להיות ברורים, להיכתב נכון, להיראות מקצועיים ומתאימים ובמיוחד – לבלוט מעל כל קורות החיים האחרים.
חשוב להשקיע זמן ומחשבה בבניית קורות החיים וכתיבתם.
לקורות חיים יש מבנה קבוע: פרטים אישיים, השכלה, שירות צבאי, ניסיון תעסוקתי והערות.

פרטים אישיים:

הפרטים האישים הדרושים כוללים בדרך כלל שם מלא, מצב אישי ופרטי התקשרות עם המועמד. בתחילה מופיע כמובן שם מלא ומספר טלפון זמין להתקשרות עמכם. לפני שאתם משאירים את מספר הטלפון שלכם בבית חשבו מי עונה למספר זה, האם יכול לענות ילד שלא יעביר את השיחה? האם יש סיכוי שלא תשמעו הודעה שמשאירים לכם שם? אם כן – עדיף לוותר ולציין טלפון נייד בלבד. אנו ממליצים לציין גם כתובת דואר אלקטרוני ליצירת קשר ולהגדיר אותה כלינק על מנת להקל על מעסיקים ליצור עמכם קשר.
יש מחפשי עבודה שכותבים על גבי קורות החיים את מספר תעודת הזהות שלהם. מצד אחד, ישנם מחפשי עובדים ומגייסים, במיוחד חברות המסמנים בתוך המערכות שלהם את המועמדים הפוטנציאלים והעובדים שגויסו על ידם, על פי תעודת הזהות, מועמד ללא תעודת זהות לא יוכל להיכנס למערכות אלה. מצד שני, ברגע שהתחלתם להפיץ את קורות חיים שלכם, הם מסתובבים בשוק הדרושים ועלולים להיות מועברים גם לגורמים נוספים, לכן, ההמלצה היא שלא לציין, בשלב ראשון, את מספר תעודת הזהות על גבי קורות החיים, אלא אם התבקשתם במפורש ע"י המעסיק.
מקובל לציין על גבי קורות החיים את כתובת המגורים. כאן, שימו לב שנתון זה אינו מגביל אתכם. אם, למשל, אתם גרים באשדוד, מעסיקים מתל אביב או פתח תקווה עלולים שלא לפנות אליכם עקב המרחק, לכן, חשוב לציין בסמוך לכתובת 'אפשרות להעתקת מקום מגורים' או 'מעוניין/ת בעבודה באזור המרכז או השפלה'.
גם פירוט פרטים אישיים כמו שנת לידה ומצב משפחתי חשובים ומופיעים במרבית קורות החיים. מניסיוננו, ישנם מועמדים שאינם מציינים פרטים אלה, בדרך כלל מאחר והם לא מעוניינים להיות מופלים על רקע גיל או מצב משפחתי. השמטת פרטים כאלה לא מומלצת, מאחר וקוראי קורות חיים מנוסים יכולים להקיש מתוך קורות החיים והמצב האישי על הנתונים החסרים וחוסר ציון של הפרטים מעניק תחושה של הסתרה.

השכלה:

התחום הראשון אותו מפרטים בקורות החיים הינו ההשכלה. יש לכתוב את מוסדות הלימוד בסדר יורד: ראשית המוסד האחרון ואחריו את המוסדות הקודמים אליו, כאשר המוסד הראשון כרונולוגית יופיע אחרון בקורות החיים ולא, לא צריך להגזים עד בית הספר היסודי. לבעלי השכלה אקדמאית רחבה מומלץ להתחיל במוסדות האקדמאים, לבעלי השכלה רחבה פחות מומלץ להתחיל בתיכון. זה המקום לציין קורסים רלוונטיים למשרה, תעודות והסמכות רלוונטיות. אין טעם לפרט על קורסים ותעודות לא רלוונטיות וניתן לציין אותם בקצרה, אם בכלל. שימו לב לא להפריז בתיאורים שגויים, אם רשמתם 'לימודים לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה' בעוד שבפועל למדתם קורס אחד בלבד, מראיין טוב יזהה זאת מיד ותצטיירו בפניו כלא אמינים.

שירות צבאי:

השירות הצבאי הוא כלי מיון חשוב מאוד בקרב מעסיקים ויש לציין אותו על גבי קורות החיים. ישנם מעסיקים רבים שלא מגייסים עובדים שלא שירתו בצה"ל או התנדבו לשירות לאומי. בנוסף צה"ל נחשב כממיין ומכשיר מקצועי, כך ששיבוץ לתפקיד מתאים ע"י צה"ל, קורסים מתאימים או תפקיד קשור יכולים בהחלט לעזור לכם להתקבל לראיון עבודה
. במידה ועברתם קורסים מקצועיים רלוונטיים בשירות הצבאי או הגעתם להישגים משמעותיים זה המקום לציין זאת.

ניסיון תעסוקתי:

הניסיון התעסוקתי הוא האלמנט החשוב ביותר בקורות החיים. הכרחי לציין את הניסיון התעסוקתי בסדר יורד, מהמשרה האחרונה תחילה, למשרה שלפניה וכך הלאה. יש לציין ליד כל מקום עבודה את שנות העבודה הרלוונטיות, מקום העבודה והתפקיד אותו ביצעתם ולאחריו לציין פירוט של התפקיד המבוקש. אם הגעתם להישגים מיוחדים, מומלץ בהחלט לציין זאת על גבי קורות החיים. שימו לב להיות קצרים, ברורים וענייניים, לפרט יותר על משרות רלוונטיות לתפקיד המבוקש ופחות על משרות לא רלוונטיות. שלבו וציינו מושגיים מקצועיים על מנת להפגין בקיאות מקצועית.
חשוב חשוב חשוב: לא להגזים ולא לסלף את תיאור המשרה שלכם. מראיינים מקצועיים מזהים זאת במהירות. בדרך כלל נהוג לבדוק את תיאור התפקיד כאשר מתקשרים לממליצים או למעסיק האחרון. במידה והמראיין מזהה סילוף בתיאור התפקיד, הסיכוי שלכם להתקבל לעבודה יורד מיידית בצורה משמעותית מאחר ומעסיקים רגישים מאוד לסימנים של חוסר אמינות בקרב מועמדים לעבודה.

הערות:

מומלץ וכדאי לציין מספר הערות בתחתית העמוד שיופנו בנימה אישית אל המעסיקים ויציגו את היתרונות שלכם בפניהם, אם אתם בעלי תכונות מבוקשות שמעסיקים מחפשים בקרב העובדים שלהם כמו נאמנות או נכונות לעבודה מאומצת, ציינו זאת על גבי קורות החיים. אם אתם בעלי רכב פרטי ניתן לציין זאת, אם אתם מחפשים משרה מסוימת, כמו, למשל, משרת אמהות, זה המקום לציין זאת.

עם סיום כתיבת קורות החיים, חייבים חייבים חייבים לבצע הגהה מקיפה ולוודא כי אין שגיאות כתיב או טעויות הקלדה, מה שאוטומטית יפסול את קורות החיים שלכם במקומות רבים. ודאו כי קורות החיים 'מסודרים'' מבחינה ויזואלית וכי הדגשתם את המקומות המתאימים, כמו שם המעסיק והתפקיד או הכותרות ('השכלה', 'שירות צבאי', או 'ניסיון תעסוקתי').
מצאו דרך להבליט את קורות החיים שלכם על פני מועמדים אחרים. אם יש לכם תמונה מקצועית והולמת, כדאי להוסיף אותה, ניתן למסגר את קורות החיים או להוסיף אייקון קשור ומעניין בצד על מנת 'לצוד' את עיניו של מי שממיין את קורות החיים ולהבטיח את דרככם על ראיון העבודה.

לממשק הזנת קורות החיים ובניית פרופיל אישי ותעסוקתי של ג'וב נינג'ה ניתן להיכנס כאן .