כיצד להתכונן לראיון עבודה

אז איתרתם משרות פנויות, כתבתם קורות חיים, הפצתם אותם וכרגע אתם נמצאים בפני המשימה החשובה ביותר: ראיון העבודה. חשוב להבין כי ראיון העבודה הוא שיקבע במידה רבה האם תתקבלו לעבודה או לא. הכנה נכונה אליו והתנהגות נכונה במהלכו ולאחריו יכולים לשפר את סיכוייכם במידה ניכרת. אם תגיעו מוכנים לראיון תוכלו לצלוח אותו בצורה הרבה יותר קלה.

כיצד ניתן להתכונן לראיון העבודה?

כדאי וחשוב לנהל שיחה נעימה ומעמיקה עם המראיין הטלפוני שמזמן אתכם לראיון. גם אם בזמן השיחה אתם בדיוק נוהגים, מטפלים בילד בוכה, או נמצאים עם חברים, חשוב לעצור רגע ולתת את מירב תשומת הלב לשיחה. כדאי לשאול באיזה חברה העבודה המבוקשת, מה התפקיד, מי המראיין ולדלות מקסימום פרטים ככל האפשר, שימו לב, ישנם מזמנים שמתבקשים לא לתת פרטים מסויימים או שסבלונתם קצרה ולכן צריך לדעת מתי להפסיק לחקור. בנוסף, מזמנים רבים מעבירים למראיין הפרונטלי את התרשמותם משיחת הטלפון ולכן חשוב לעשות רושם טוב על המראיין הטלפוני, כך לציין, למשל, שאתם מעוניינים במשרה, או שתוכלו לעשות בה עבודה טובה.
חשוב לרשום את הכתובת המלאה, מספר הטלפון ופרטיי המראיין, שמו ותפקידו, על מנת שתוכלו לבצע עבודת הכנה לראיון ועל מנת שתגיעו בטוחים יותר.
לאחר מכן, כדאי לבצע מחקר קצר על החברה, להיכנס לאתר שלה בגוגל, בפייסבוק וכולי, כדאי לברר פרטים על המראיין אם ישנם פרטים עליו, לברר פרטים על המשרה, לבדוק עם חברים מהענף אם שמעו על המראיין או על החברה. מראיינים מאוד מתרשמים ממועמד שמגיע מוכן לראיון ומפגין בקיאות בחברה אליה הוא מגיע, הדבר מקרין מקצועיות ורצינות, מעלה לכם את תחושת הביטחון וחוץ מזה, אם אתם באמת רוצים לעבוד בחברה – כדאי שתדעו מראש לאן אתם הולכים...

על מנת שחלילה וחס, בשום פנים ואופן לא תאחרו לראיון, יש לברר מראש (לא עם המזמן הטלפוני, זה סתם מבזבז מזמנו) את דרכי וזמני ההגעה למקום, קחו בחשבון בעיות חנייה, בעיות נגישות של תחבורה ציבורית וכולי, אשר יכולים לעכב את הגעתכם. לראיון עבודה אסור בשום פנים ואופן לאחר. אם אחרתם – הסיכוי להתקבל לעבודה יורד בצורה משמעותית. הגיעו 5-10 דקות לפני הזמן, לא יותר, לאחר שכבר ביצעתם את ההכנות הנדרשות. אם בכל זאת, קרה מקרה נדיר ואחרתם - חובה להתקשר, להודיע, להתנצל ולהסביר את סיבת האיחור.
כמו כן, אל תבטלו ראיונות עבודה. השתדלו להגיע בכל מקרה, גם אם ממש קר בחוץ ויורד גשם... אם קרה מקרה חירום ממש יוצא דופן, שוב – חובה להתקשר, להסביר, להתנצל ולקבוע מועד חדש. בשום מצב אל תבריזו מהראיון, מראיון שני או מהדרכה בלי להודיע, חברות רבות מסמנות מועמדים כאלה אצלם לשלילה והסיכוי שלכם להתקבל לחברה זו בעתיד, גם אם פתאום תרצו, יהיה כמעט אפסי.

חשוב להגיע נקיים, מסודרים, ייצוגיים ומריחים טוב אל הראיון, אלו דברים שמשפיעים מאוד, במודע או שלא במודע, על המראיין. אם מדובר ביום חם במיוחד , קחו עמכם דאורדורנט וחולצה להחלפה, אם מדובר ביום גשום במיוחד, שימו לב שלא תגיעו ספוגי מיים לראיון. שימו לב לבגדים שאתם לובשים ושהם משדרים בדיוק את מה שרציתם לשדר. הרושם הראשוני מאוד חשוב ומראיינים מנוסים יודעים עוד מרגע הכניסה לחדר אם תתאימו להם או לא ולכן חשוב להראות כראוי.
אפשר להריץ בראש תסריטים וסימולציות לראיון, כפי שעושים בסדנאות הכנה לראיונות עבודה. חשבו על שאלות שהולכים לשאול אתכם ועל תשובות מתאימות שתרצו לענות. חשבו גם על שאלות שכדאי לשאול את המראיין. אגב, לשאול שאלות זה מצויין, אך כדאי להתמקד יותר בשאלות מקצועיות על המשרה ופחות בשאלות של 'מה מגיע לי'.

בזמן ההמתנה לראיון, שימו לב מה קורה סביבכם שכן במקרים רבים שופטים אתכם כבר מרגע זה. שבו בנינוחות (לא יותר מדי) והשתדלו לקיים שיחה קלה עם המזכירה בעמדת ההמתנה, אל תסתובבו בחדר ואל תדברו בטלפון הנייד שלכם. חייכו והנהנו לשלום לעוברים ושבים וצרו עמם קשר עין, אולי אחד מהם יהיה המראיין שלכם.
אם אתם מרגישים לחוצים לפני הראיון, היכנסו לשירותים (תתפלאו, זה עוזר). לאחר מכן – הביטו במראה, קחו אויר, נשמו כמה נשימות עמוקות, הזדקפו וחייכו לעצמכם. הכל יהיה בסדר.


צוות ג'וב נינג'ה מאחל לכם הצלחה ! לשירותכם מגוון סדנאות והדרכות במחירים מסובסדים בנושאי בניית קורות חיים, איתור משרות, הכנות לראיון עבודה, אמצעים למציאת עבודה ועוד.

לפרטים ולייעוץ ניתן לפנות למחלקת לקוחות פרטיים בטלפון 03-6207373.צוות אנשי המקצוע ב job ninja - מאגר הדרושים הגדול במדינה, ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה


*9874 | www.jobninja.co.il | info@jobninja.co.il