כשזה ייגמר, נגמור את זה יפה

איך מסיימים התקשרות במקום העבודה

סיום יחסי עובד מעביד הוא הרבה פעמים כמו סיום של זוגיות לא מוצלחת העלולה להסתיים בטונים צורמים ובתחושה לא נעימה בקרב שני הצדדים.

מן הסתם, אם הכל היה בסדר ושני הצדדים היו מרוצים – לא הייתם נפרדים, אם המעסיק או העובד הגיע למסקנה שצריך לסיים את ההתקשרות סימן שהוא לא היה מרוצה מהתפקוד של הצד השני והצד השני עלול לחוש נדחה, פגוע, נעלב או מתוסכל.
מלבד זאת, כאשר המעסיק מסיים את ההתקשרות עם העובד פתאום, לעובד נפגע מקור הפרנסה, עלולה להיפגע תחושת המסוגלות והביטחון והוא עלול להיות מאוכזב שלאחר שהשקיע כל כל הרבה בעבודה, זאת התגובה מצד המעסיק. גם המעסיק, שסומך בדרך כלל על העובד, עובד בו השקיע העסק משאבים ואנרגיות, עלולה להיפגע הן ברמה העסקית והן ברמה האישית.

מצדכם, כאשר אתם מסיימים את מקום העבודה, אם ביוזמתכם ואם לאו, חשוב לסיים זאת נכון ובתחושה נעימה, על מנת שמעבר לפגיעה הנוכחית לא יהיו פגיעות נוספות. לא צריך להיכנס למגננות ולחשוב כל הזמן כיצד אני צריך להישמר שלא יעשו לי רע, או לנצל את ההזדמנות כדי 'לנקום'. כן, אתם צריכים לשמור על עצמכם, אבל לבצע את הדברים בטונים נעימים, 'באנרגיות חיוביות'.

מבחינת הניירת, חשוב לקחת מהמעסיק את הטפסים הרצויים, על מנת שלא תצטרכו לפנות שוב ושוב למעסיק למקרה ותזדקקו להם. בדרך כלל מדובר על הטפסים הבאים:

# אישור על הפקדות לקרן פנסייה, קרנות השתלמות וכולי, כולל פרטים מלאים על הקרנות.

# טפסי 106 או תלושי משכורת שחסרים לכם. טופס 106 הוא טופס שנתי המונפק ע"י המעסיק ומכיל את הפרטים האישיים שלכם, פרטי המעסיק ותיק הניכויים שלו, פרטי המשרה, כולל ריכוז חודשי העבודה שלכם והשכר ששולם לכם באותה שנת מס, ריכוז הפקדות אם היו כאלה לקופות גמל, ביטוחים או קרנות השתלמות, מס ההכנסה, דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות שנוכה ממשכורתכם. חשוב שיהיה בידכם את הטופס למקרה שתרצו להגיש בקשה להחזר מס, להגיש תביעות לביטוח הלאומי ועוד.

# אישור לעובד על תקופת העבודה, הדבר חשוב במיוחד למקרה שתרצו לחתום אבטלה, לקבל מלגה מתאימה, עבודה מעודפת וכולי.

# מכתב פיטורין אם פוטרתם. יש לוודא כי המכתב כולל את שמכם, תעודת הזהות שלכם ותאריך סיום העבודה.

ותאריך סיום העבודה.

# המלצות כנות ככל האפשר. כדאי לקחת את ההמלצות ממספר מקורות בחברה, אם אפשר.

# תיק עבודות או דוגמאות לפרוייקטים, במידה והמעסיק מאשר זאת, אשר יכולים לסייע לכם להתקבל למקומות עבודה אחרים.

מבחינה אישית, חשוב לסיים בטונים נכונים ונעימים, גם אם אתם חשים מתוסכלים, החשיבות לכך היא לא רק מתוך יחסי אנוש נכונים, אלא גם לעתידכם המקצועי. השוק הישראלי הוא בסך הכל שוק קטן והרבה פעמים מעסיקים מכירים אחד את השני, במיוחד אם אתם ממשיכים לעסוק באותו ענף. גם אם לא, מעסיקים רבים נוטים לבצע על מועמדים מתאימים בדיקות רקע ולהתקשר למעסיק האחרון אצלו עבדתם, חוות דעתו של המעסיק האחרון מאוד חשובה ומשפיעה על סיכויי קבלתכם לעבודה.
מצד אחד, המעסיק אומנם עלול להכשיל את קבלתכם לעבודה במקום עבודה חדש, אך אם תבצעו את הפרידה בצורה טובה, המעסיק גם יכול במקרים רבים, במיוחד עם סיימתם בצורה טובה, לסייע לכם למצוא עבודה חדשה אצל מכרים, אצל קולגות מהתחום, או אפילו תפקיד אחר באותה חברה או בחברת בת. בשוק קטן, כמו השוק הישראלי, ייתכן אף שתתקלו שוב במעסיק, או במנהליו בעתיד, הן במקום עבודה אחר והן בתור ספק או לקוח ולכן חשוב שלא להשאיר אדמה חרוכה אחריכם.

במקרה ומדובר בהתפטרות, יש לתת למעביד הודעה מוקדמת ראוייה. הודעה בכתב הכוללת את תאריך ההודעה ואת כניסת ההתפטרות לתוקף. כך נדרש על פי חוק ('חוק הודעה מוקדמת') וכך ראוי מבחינה מקצועית ואישית על מנת שהמעסיק יוכל להיערך כראוי ועזיבתכם תגרום לפגיעה מינימלית ככל האפשר. תקופת ההודעה המוקדמת החלה עליכם צריכה להיות זהה לזאת שאמורה לחול על המעסיק במקרה של פיטורין, על פי הטבלה שלהלן:

אם אתם עובדים על בסיס משכורת חודשית:

וותק בעבודה זמן התרעה
חצי שנה ראשונה יום עבור כל חודש עבודה
חצי שנה שנייה 6 ימים על חצי השנה הראשונה + יומיים וחצי על כל חודש נוסף
לאחר שנה חודש ימים

אם אתם עובדים על בסיס שעה:

וותק בעבודה זמן התרעה
פחות משנה יום עבור כל חודש עבודה
שנה - שנתיים 14 יום + יום נוסף על כל חודשיים עבודה
שנתיים - שלוש 21 יום + יום נוסף על כל חודשיים עבודה
שלוש - ארבע 21 יום + יום נוסף על כל חודשיים עבודה
ארבע שנים ומעלה חודש ימים

יש לציין כי לעתים חוזה העבודה האישי עליו אתם חתומים מציג דרישות אחרות ויש לכבדן. בתקופת ההתראה, אם המעסיק ביקש מכם להמשיך ולעבוד בתקופה זו, השתדלו, למרות הקשיים שבדבר להמשיך ולבצע עבודה טובה ככל האפשר, כך מן הראוי מבחינה מקצועית וכן גם תשאירו רושם טוב על המעסיק, חשוב גם לקיים חפיפה מסודרת עם המחליף שנמצא לכם על מנת לפגוע כמה שפחות בסביבה.
גם אם אתם חשים ממורמרים או מתוסכלים, השאירו את המרמור מחוץ למקום העבודה, אל תשתפו בו את מחליפיכם, עמיתכם לעבודה, ספקים, קולגות או חלילה לקוחות. הרבה פעמים, בכוונה או שלא בכוונה, המרמור יוצא החוצה, מה שעלול להעכיר את היחסים במקום העבודה לפגוע בעבודה הטובה שעשיתם עד כה ולגרום לבעיות בעתיד.
מומלץ לסיים את הימים האחרונים בשיחות אישיות עם מנהלים וקולגות, להודות להם, להשאיר תחושה טובה, להציע את זמינותכם בעתיד וכולי. תראו שהדבר ייגרום להרגשה טובה גם אצלם וגם אצלכם, ותצליחו, כמו בהרבה פרידות מוצלחות 'להישאר חברים', לסגור יפה את הדלת הנוכחית ולפתוח בהצלחה דלת חדשה.


*מאמר זה מוגש לכם באיחולי הצלחה על יד מחלקת לקוחות פרטיים של ג'וב נינג'ה – מאגר הדרושים של ישראל. נשמח לעמוד לרשותכם ולהעמיד לרשותכם במסגרת מרכז הקריירה שלנו שירותי הכוונה מקצועית ותעסוקתית, הדרכות וסדנאות אשר ילוו אתכם בתהליך מציאת העבודה, כתיבת קורות חיים ועוד.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה בטל' 03-6207373.צוות אנשי המקצוע ב job ninja - מאגר הדרושים הגדול במדינה, ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה


*9874 | www.jobninja.co.il | info@jobninja.co.il