מספר טיפים ועצות למחפשי עבודה

מציאת עבודה אינה תהליך פשוט. אם מדובר במשרה בכירה או זוטרה, במרכז או בפריפריה, בגיל צעיר או בגיל מבוגר, לרוב מדובר בתהליך מאתגר. חיפוש עבודה נכון ישיב אתכם במהירות לשוק העבודה, במשרה מתאימה, בעוד שחיפוש עבודה לא מספיק נכון עלול לצור תחושות של מירמור ותסכול ולעכב את מציאת המשרה הנחשקת.

צוות ג'וב נינג'ה אסף עבורכם מספר טיפים שיסייעו בידכם בתהליך חיפוש עבודה והם מוגשים כאן לשירותכם.

1. הערכו בהתאם

חיפוש עבודה היא העבודה שלכם כרגע. היא המשימה העומדת בפניכם, יש להקדיש לתהליך תשומת לב ומחשבה ולא להתייחס אליו כלאחר יד. למרות שמפתה יותר ומסתכל פחות לשבת מול הטלוויזיה, חייבים להתיישב מול המחשב ולהחליט שכרגע, את הימים הקרובים מקדישים לחיפוש עבודה.

2. בצעו תכנון מוקדם

מה אתם רוצים? מה המטרות והכיוונים שלכם? איזה משרה אתם מחפשים? מה הדגשים המקצועיים שחשובים לכם? מה התנאים שאתם רוצים לקבל ומתוכם, על מה אתם מוכנים להתפשר ועל מה לא.
שבו עם עצמכם בצורה מסודרת, עם דף ועט וכתבו את הדברים לפניכם. לפעמים אנחנו בטוחים שהתשובות לשאלות האלו מובנות לנו מאליו, אך כשנעמיק ונחשוב על הדברים יעלו ודאי נקודות נוספות ותוכלו לעשות סדר עם עצמכם בכל המחשבות שרצות בראש.

3. העזרו בסביבתכם

שמעתם מה קרה ללא נעים? יופי. זה לא מקום לביישנות. היום, יותר מתמיד, כולם מרושתים יותר וכל אחד מכיר מישהו שמכיר מישהו שאולי יכול לעזור. שתפו את הסביבה בעצם היותכם מחפשי עבודה ובכיוון שלכם והיעזרו בה. חברים, קרובי משפחה, חברים לפייסבוק. העזרה יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהכוונה למשרות פנויות וגם בהכוונה כללית ועצות שיכולות לעזור.

4. חפשו באופן אקטיבי

'לשלוח קורות חיים לכמה מקומות' זה לא מספיק וגם לא 'לדבר עם איזה כח אדם'.... המשיכו לחפש עוד ועוד. אל תשבו בבית ותחכו לניסים. שלחו את קורות החיים שלכם למקומות רבים ככל האפשר, התקשרו למעסיקים פוטנציאליים, סרקו את האינטרנט, חפשו עוד ועוד משרות פוטנציאליות, שדרגו את קורות החיים שלכם, בדקו, כאמור, בסביבתכם, לימדו באמצעות האינטרנט או באמצעות קורסים (ר' מרכז קריירה שלנו לדוגמא) כיצד לשפר את הסיכויים שלכם למצוא עבודה וזיכרו שוב: בזמן שאתם מחפשים עבודה העבודה שלכם היא לחפש, השקיעו בכך אנרגיות, זמן ומחשבה.

5. אל תקבלו את הדחיות באופן אישי

דחייה היא אף פעם לא נעימה ובצדק. פעמים רבות, כאשר מועמדים לא עוברים ראיון עבודה או לא מתקבלים אליו בכלל. דחיות ממעסיקים, במיוחד כאלה שפעמים רבות נעשים בצורה לא מקצועית עלולות לפגוע מאוד, לתסכל ולערער את הביטחון והמוטיבציה. חשוב להבין שדחיות הם חלק מהתהליך. פעמים רבות מעסיקים לא מצליחים להכיר אתכם כראוי מקורות החיים שכתבתם או מראיון העבודה שעברתם ואל לכם לקחת את הדחיות באופן אישי. ככה זה, כמו שדחו אתכם דחו עוד 5-100 מועמדים אחרים וצריך להפיק לקחים ולהמשיך הלאה.

6. אל תתעצלו

פעמים רבות הקושי והתסכולים המלווים את התהליך גורמים לירידה במוטיבציה ותחושה שכבר 'נגמר הכוח' לחפש. העצלות, אגב, היא תופעה נוראית בעייננו ובעייני המעסיקים. בימים חורפיים, למשל, אחוזי ההגעה לראיונות יורדים בצורה משמעותית, כי אנשים פשוט מתעצלים לצאת במזג אוויר כזה, 'גם ככה אין לי הרבה סיכוי מול כל כך הרבה מועמדים, אז למה לטרוח...?' זאת מחשבה שגויה, לא רק שאתם מפסידים סיכוי להתקבל למשרה הנוכחית, אתם גם פוסלים את עצמכם באותה חברה מלהתקבל בעתיד ובמידה ונשלחתם אליה על ידי חברה אחרת, אתם עלולים להיות 'מסומנים' באותה חברה כבעייתיים.

7. הניחו לפחד ולבושה!

כשאנחנו בודקים את הסיבות להתנהגות בעייתית מצד מועמדים, כמו אי התייצבות לראיונות ומרכזי הערכה, אי שליחת קורות חיים וכולי, אנחנו מגלים שלרוב הסיבה לטעויות הן פחד או חשש מהתגובה, פחד שעלול להוביל לשיתוק והמנעות 'ואם אני לא אתקבל למשרה?', 'אם אני לא אעבור את מרכז ההערכה?' אז אל תפחדו ואל תחששו, כאמור, דחיות הם חלק בלתי נפרד מהתהליך ומקסימום תשמעו שיש מועמד מתאים יותר למשרה, אז מה? עדיף לא להגיע בכלל ולהקטין את הסיכוי שלכם לאפס?

8. השקיעו בכתיבת קורות החיים

קורות החיים יקבעו אם תגיעו לראיון או לא ולרוב בלי קורות חיים טובים אי אפשר למצוא עבודה. קורות החיים הן מסמך המתאר אתכם ואמור לשווק אתכם מול המעסיק הפוטנציאלי. אל תמהרו לכתוב אותם כדי לשלוח ובכך לצאת לידי חובה. השקיעו בהם זמן, מחשבה ותשומת לב, התאימו אותם למשרה המבוקשת, ערכו אותם כראוי ובצעו הגהה ראויה. ישנם מאמרים רבים שנכתבים בנושא כתיבת קורות חיים, מהי הדרך הנכונה לכתוב ולערוך אותם וניתן להיעזר בהם.

9. השקיעו בראיון העבודה

ראיון העבודה הוא שעת הש' שלכם מול המעסיק ולכן יש להשקיע בו לפחות כמו שמשקיעים בדייט ואולי אפילו יותר, שכן ראיון העבודה קובע במידה רבה אם תתקבלו למשרה שרציתם. הכינו את עצמכם כראוי לראיון העבודה, לימדו על החברה והמשרה לפני הראיון, הקדימו את הגעתכם לראיון, התלבשו כראוי והתנהגו כראוי לפניו, במהלכו ואחריו. מומלץ להיעזר במאמר באתרנו 'כיצד להתכונן לראיון עבודה' ולהשתמש בו כדי לצלוח את הראיון בצורה נכונה.

10. אתם בתחרות - זה הזמן להתבלט ולנצח

לקוחות Job Ninja שמחפשים עובדים, למשל, יכולים לקבל לפעמים גם 400 מועמדים רלוונטיים למשרה פנויה והתחרות על כל משרה פנוייה היא קשה. לכן אתם חייבים להבליט עצמכם מול מועמדים אחרים ולקבל את תשומת ליבו של המעסיק. תוכלו למשוך את עינו של המראיין על ידי הבלטת קורות החיים שלכם באמצעות הוספת מסגרת, תמונה, או אפילו סרטון וידאו מצורף, על ידי שיחת טלפון מקדימה לפני או אחרי הראיון שמבדלת אתכם מול מועמדים אחרים ומראה רצינות ועניין במשרה.

11. בדקו אפשרות לשינוי כיוון

אם אינכם מצליחים למצוא עבודה בכיוון שחשבתם ובתחום שחשבתם, אולי זה הזמן לחשוב על כיוונים חדשים, להפוך קושי לברכה ולהוציא מעז מתוק. שוק העבודה, כמו כל שוק, עובד לפי כללים של היצע וביקוש. במשרות שבהם יש יותר ביקוש מצד המועמדים (כמו מזכירות או ניהול) ישנו פחות היצע מצד המעסיקים וקשה בהם יותר למצוא עבודה. לכן אולי זאת ההזדמנות לשקול כיוונון מקצועי מחדש. עבודה במכירות הרבה יותר קל למצוא מאשר בניהול ולפעמים ניתן להתקבל אליה גם ללא ניסיון. לטיפול בילדים ישנה הרבה יותר דרישה מאשר למזכירות וכולי.
(המעוניינים בהכוונה מקצועית יכולים להיעזר במרכז הקריירה שלנו, באנשי המקצוע הטובים ביותר, במחירים מסובסדים).
ניתן גם לשקול שינוי מקום מגורים לאזור שבו אולי כן תוכלו למצוא משרה רלוונטית. אגב, לא חייבים מייד להתנתק ממקום המגורים הקיים, שכן מדובר בצעד לא פשוט, במיוחד לבעלי משפחות, ניתן לגשש, לנסות, לבלות בהתחלה זמן רב מאוד בנסיעות וכאשר רואים שהתפקיד שווה את זה – ניתן להעתיק את מקום המגורים בהתאם.

12. היו מודעים לבדיקות רקע

מעסיקים רבים להם דרושים עובדים נוטים לבצע על עובדים פוטנציאליים בדיקות רקע, בידיעתם או שלא בידיעתם וכיום המידע החשוף עלינו ברשת רב מתמיד, כדאי לבצע בדיקה על עצמכם בגוגל לראות מה מתגלה, לחשוב מה יגידו למראיין מעסיקים קודמים ומעסיק אחרון ולהיערך בהתאם. אגב, זה בטח לא הזמן להעלות תמונות בלתי הולמות לפייסבוק.

13. שקלו עזרה של בעלי מקצוע

אין צורך לשלם לשום גורם ושום אתר כדי למצוא עבודה, במיוחד כשיש גורמים בחוץ שיעשו עבורכם את אותה העבודה בחינם וחבל להתפתות לבזבז כספים במקומות לא נכונים. אם אתם באמת מתקשים זקוקים לסיוע מקצועי כדי לשוב לשוק העבודה, ישנם הרבה אנשי מקצוע טובים בתחום שיכולים לסייע לכם בהכוונה תעסוקתית ובמציאת עבודה. יש גם הרבה שרלטנים וצריך להיזהר, אך אנשי מקצוע טובים יכולים בהחלט ללוות אתכם בצורה נכונה ולהקל עליכם את התהליך.

שיהיה בהצלחה!


צוות ג'וב נינג'ה ישמח להעמיד לרשותכם את מיטב אנשי המקצוע, בכל שאלה. ההרשמה למאגר והפצת קורות החיים למעסיקים רלוונטיים הנה ללא תשלום.

לפרטים נוספים 03-6207373.צוות אנשי המקצוע ב job ninja - מאגר הדרושים הגדול במדינה, ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה


*9874 | www.jobninja.co.il | info@jobninja.co.il