דרושים סטודנטים להנדסת תעשייה וניהול, למה הביקוש הרב לעובדים בתחום הזה

דרושים סטודנטים להנדסה תעשייה וניהול? יותר ממה שאתם חושבים.

מקצוע הנדסה תעשייה וניהול הינו מקצוע המנסה לשלב את עולם העסקים עם עולם המדע, ככזה הוא עומד בחזית ההתקדמות הטכנולוגית שחווה העולם בעשור האחרון. זוהי גם הסיבה מדוע אנו רואים כי המילים דרושים סטודנטים להנדסה תעשיה וניהול מופיעים יותר ויותר במודעות הדרושים השונות. הסטודנטים מביאים איתם חיבור לעולם האקדמיה והם מכניסים דם נמרץ לחברה עם ידע טרי בתחום, בנוסף הסטודנט יכול לצמוח בחברה והוא לא התקלקל במקומות אחרים כך שניתן להקנות לו את נהלי וערכי החברה. הסטודנט מרוויח גם הוא מן הסיפור מכיוון שלאחר סיום הלימודים הוא יכול להמשיך ולעבוד בחברה בה התחיל.

על איזה צורך בוגרי הנדסה תעשייה וניהול עונים?

הביקוש לעובדים אינו מגיע משום מקום אלא הוא בא לענות על צורך אמיתי שיש בשוק. לצד העלייה בהצעות העבודה לסטודנטים ניתן לראות גם כי במקומות רבים דרושים עובדים לתעשייה וניהול וזאת כתוצאה מהצורך של השוק במקצוע זה. בוגרי הנדסה תעשייה וניהול עונים על הצורך של חברות רבות לייעל את זרוע התפעול של החברה ולפקח על תהליכים ארגוניים בחברה. זוהי למעשה המומחיות של מהנדסי התעשייה וזוהי גם הסיבה מדוע הם כה מבוקשים. כידוע, ייעול והתייעלות משמעם חיסכון לחברה, הגדלת התפוקה והפריון ומכאן שברור כי חברות רבות מוכנות להשקיע בכך כסף רב. כל חברה המייצרת מוצר מסוים זקוקה למהנדסי תעשייה וניהול אשר ייעלו את קו הייצור של החברה ויוודאו כי הוא עובד בצורה אופטימלית.

האם המשמעות היא שקשה להתקבל ללימודים אלו?

השאלה היא האם העובדה שבחברות רבות דרושים סטודנטים ועובדים אשר למדו הנדסה תעשייה וניהול משמעה גם שזהו מקצוע שקשה להתקבל אליו כי הביקוש ללמוד אותו הוא גבוה. התשובה לכך היא ששוק הלימודים תמיד מפגר אחר שוק העבודה, לכן הביקוש להנדסה תעשייה וניהול עוד לא הגיע לשיאו ועדיין ברבים מהמקומות דרישות הקבלה נמוכות ממקצועות דומים כגון מדעי המחשב או הנדסת חשמל. כמובן שיש גם להבחין בין מוסדות הלימוד השונים, כאשר לדוגמה בטכניון יהיו דרישות קבלה גבוהות ממקומות אחרים.

מה כוללים לימודי הנדסה תעשייה וניהול?

חברות בהם דרושים סטודנטים להנדסה תעשייה וניהול אינם עושים זאת סתם, הם מסתמכים על כך שלמועמד יש רקע מתאים היכול לסייע להם בעבודה. לכן לרוב לימודי ההנדסה התעשייה והניהול יכללו לימודי מבואות להנדסה, בדומה למקצועות הנדסיים אחרים, לימודי מתמטיקה וחדו"א, לצד לימודים ייחודים לתואר זה שמטרתם להקנות ידע בתכנון פרויקטים. בין הקורסים הנפוצים בתחום זה ניתן להזכיר תכנון דינמי, מודלים כמותיים בניהול ותכנון לינארי, כל הקורסים הללו ייחודים ללימודי הנדסה תעשייה וניהול והם מיושמים הלכה למעשה בעולם העבודה. הייחוד של קורסים אלו אל מול תארים אחרים באוניברסיטה מהווה חיזוק לעובדה מדוע במקומות רבים דרושים עובדים אשר סיימו תואר בהנדסה תעשייה וניהול.

מה עדיף ללמוד מנהל עסקים או הנדסה תעשייה וניהול?

אחת השאלות שעולות בעקבות הנתונים שראינו היא האם לימודי מנהל עסקים משתווים ללימודי הנדסה תעשייה וניהול. בנוסף נשאלת השאלה האם חברות בהם דרושים סטודנטים לתעשייה וניהול מוכנות לקבל גם תלמידי מנהל עסקים. התשובות לשאלות אלה היא שלעתים יתכן וסטודנטים למנהל עסקים יוכלו לבצע את עבודתם של בוגרי הנדסה ותעשייה וניהול אך לרוב מדובר בשתי מקצועות שונים בהם גם הדגש בלימודים הוא שונה. לכן מי שרוצה לעסוק בתחום ההנדסה תעשייה וניהול עדיף שילך ללמוד תואר זה ולא יסתפק בלימודי מנהל העסקים.

לימודים בישראל – נקודות החוזק והחולשה

בראייה מערכתית לימודים בישראל סובלים ממספר נקודות תורפה מרכזיות אשר מסכנות את המשך מעמדה של ישראל כמעצמה בתחום ההשכלה הגבוהה. בין נקודות התורפה ניתן להזכיר את ההשקעה הפחותה של הממשלה בעשור האחרון בהשכלה הגבוהה, עזיבת המוחות לחו"ל והתבגרותם של המרצים הקיימים בישראל, כל אלו מטילים צל כבד על המשך שגשוגם של מערכת ההשכלה הגבוהה במדינה. עם זאת, נקודת אור בנושא זה היא תחום ההנדסה התעשייה והניהול אשר נראה כי פורח בשנים האחרונות ומקבל מקום של כבוד באקדמיה הישראלית. לימודים בישראל במגוון תחומים כמו תחום הנדסת התעשייה והניהול משתלבים במגמה של התפתחות לימודי ההנדסה האחרים ולעתים אף מאפילים על דיסציפלינות הנדסיות אחרות. מגמות אלו מובילות לכך כי יותר ויותר צעירים מעוניינים ללמוד תחום זה ולהתמקצע כמהנדסי תעשייה וניהול.

בשורות הבאות ננסה לבחון האם מדובר בטרנד חולף ובמקצוע אשר לסטודנטים שלומדים אותו אין עתיד מקצועי או שמא אכן יש כיסוי להתעניינות העצומה במקצוע זה ויש מה לעשות עמו בהווה ובעתיד.צוות ג'וב נינג'ה עומד כאן לרשותכם בכל שאלה 03-6207373.צוות אנשי המקצוע ב job ninja - מאגר הדרושים הגדול במדינה, ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה


*9874 | www.jobninja.co.il | info@jobninja.co.il

שתף את המאמר: